2022 GRUDZIEŃ 20

Jak założyć wirtualny adres w 2023?

Ostatnie lata pokazały, że własne biuro w wielu przypadkach nie jest koniecznością. W dobie pandemii firmy, które mogły funkcjonować w modelu zdalnym (które swoją drogą miały to szczęście) z powodzeniem kontynuują ten model. Można powiedzieć, że do niedawna wielu pracodawców nie wyobrażało sobie, że kadra może wykonywać swoje zadania z domów. Ten niełatwy okres pokazał nam jednak że można. Są tacy, którzy wolą pracować z biura, ale bez wątpienia hybrydowy model pracy lub home office mają wiele plusów, zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Tym sposobem wiele firm zrezygnowało z wynajmu stałej powierzchni biurowej, uznając, że to zbędny koszt. W końcu po co utrzymywać biuro, które większość czasu jest puste?

Nowy model pracy zdalnej utorował drogę do wygody, jaką daje usługa biura wirtualnego. Jeśli chcecie rozpocząć działalność lub zrezygnować z doczasowej siedziby, to rozwiązanie jest w sam raz dla Was!

Czy wirtualne biuro jest legalne?

Pewnie wielu zastanawia się nad odpowiedzią na to pytanie i nad tym, czy wirtualne biura łączą się z kaskadą problemów natury prawnej. Jednym słowem, czy coś jest „napisane małym druczkiem”. Tym, którzy mają wątpliwości, odpowiadamy – tak, wirtualne biuro jest jak najbardziej legalną formą. Zakładając oczywiście, że rejestruje się legalną działalność pod wirtualnym adresem firmy. Taką możliwość unormowano prawnie stosunkowo niedawno, bo 1 lipca 2021.

Wynajem klasycznego biura vs. wirtualne biura

Aby przyjrzeć się korzyściom wynikającym z posiadania e-biura, trzeba zacząć od wyjśnienia, czym jest wirtualne biuro. Niektórym nazwa może się kojarzyć z filmem science fiction, w którym bohater zakłada futurystyczne okulary i przenosi się do cyberprzestrzeni. To jeszcze nie jest osiągalne. Jeszcze! Za to na wyciągniecie ręki są miejsca, często zlokalizowane w prestiżowych częściach miasta, gdzie można bez przeszkód zarejestrować swoją działalność i korzystać z powierzchni oraz usług znaczenie taniej i mniej wiążąco niż w przypadku tradycyjnego wynajęcia biura pod stałą siedzibę firmy.

Dawno temu w Ameryce...

Nie jest to nowy twór, ponieważ pierwsze wirtualne biura „pamiętają” minione stulecie. Idea takiej formy funkcjonowania firmy powstała bowiem w 1994 r., a jej pomysłodawcą był biznesmen Ralph Gregory.

Tymczasem polski rynek dopiero od niedawna przeciera szlaki w czymś, co od dłuższego czasu cieszy się uznaniem przedsiębiorców na Zachodzie. Z jednej strony rodzimy biznes nie był przez lata gotowy na takie rozwiązanie, z drugiej możliwość rejestracji działalności pod wirtualnym adresem jest odpowiedzią na potrzebę, którą zrodził, niełatwy dla przedsiębiorców, okres pandemii. Można by rzec, że w dużej mierze polegało to również na zmianie myślenia i zauważenia, że wiele biznesów nie potrzebuje własnego biura. I nie jest to tylko przywilej branży jedynie IT, wolnych strzelców lub jakiejkolwiek profesji, której elastyczności dostarcza jednoosobowa działalność gospodarcza. Pytanie tylko, czy nie jest to droga zabawa.

Czy opłaca się założyć wirtualne biuro?

Własne biuro w wielu przypadkach jest niepotrzebnym wydatkiem, a środki, które niegdyś przeznaczało się na wynajem powierzchni i jej użytkowanie, można spożytkować w inny sposób, co będzie służyło rozwojowi firmy. Wynajem biura wirtualnego to konkretna korzyść, z której wynika masa innych plusów. Przede wszystkim polega na formie rejestracji firmy. Zakładając działalność, podaje się wirtualny adres, dzięki czemu nie ma konieczności wiązania się jako najemca na długoterminową dzierżawę powierzchni pod siedzibę firmy. Koszt wynajmu stałego biura, a tym bardziej kupno nieruchomości dla firmy, wielokrotnie przekracza przy tym cenę wirtualnego biura. Wirtualne biuro, w zależności od ofert placówek udostępniających taką możliwość, to koszt paruset złotych netto miesięcznie. Stawki bowiem zaczynają się już od 100 zł netto za miesiąc. Cena oczywiście zależy od pakietu, na który się decydujemy, ale pewne jest to, że taka usługa nie przewyższa stawki za tradycyjny wynajem biura.

Firmy oferujące biura wirtualne często mają w ofercie również strefy coworkingowe, co jest dużym plusem dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników.

Co daje wirtualne biuro?

Rejestracja działalności pod wirtualnym adresem wiąże się z tym, że możemy korzystać z obsługi „ standardowego” biura. Chodzi m.in. o rejestrację podmiotów gospodarczych w Urzędzie Skarbowym, czy też innych organach, odbiór i wysyłkę korespondencji, korzystanie z sal konferencyjnych, możliwość spotkania się na miejscu z kontrahentami, działania marketingowe, korzystanie ze sprzętu biurowego oraz wiele innych, bez konieczności zatrudnienia własnego pracownika biurowego. W wirtualnych biurach zazwyczaj są strefy coworkingowe, więc firma może zapewnić komfortowe warunki do pracy dla swojego teamu.

Kto skorzysta na rejestracji firmy pod wirtualnym adresem?

Wiele podmiotów może przenieść swoją działalność do e-biura. Szczególnie odnajdą się w tym samozatrudnieni, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz osoby, które przechodzą na umowy B2B z pracodawcą. To również dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców prowadzących sklepy internetowe typu dropshipping. W tym ostatnim przypadku nie potrzebne jest ani własne biuro, ani magazyn na asortyment e-sklepu. Taka opcja jest dla doskonała dla przedstawicieli handlowych, zatrudnionych na B2B, którzy większość czasu spędzają, jeżdżąc po przydzielonym terenie, tylko od czasu do czasu potrzebują na dłużej skorzystać z biurka.

Możliwość rejestracji firmy pod wirtualnym wirtualnym adresem. Sopot, Gdańsk i inne miasta

Wraz z możliwością rejestracji firmy pod wirtualnym adresem, powstało wiele atrakcyjnych miejsc, w których można „zarzucić kotwicę” swojej działalności. Jednym z nich jest Leśna Hub, czyli wirtualne biuro zlokalizowane w Sopocie. Oferta jest skierowana nie tylko dla przedsiębiorców z Trójmiasta. To właśnie jeden z atutów wirtualnego biura. W wielu przypadkach granice województw nie stanowią problemu. W obecnych czasach możemy przecież świadczyć pracę lub prowadzić biznes nawet z innej strefy czasowej, a tym bardziej działać na terenie jednego kraju z innego miasta.

W ofercie Leśna Hub znajdziecie nie tylko możliwość rejestracji firmy pod wirtualnym adresem. Gdańsk, Gdynia oraz okolice – jeśli jesteście akurat stamtąd, jesteście mile widziani w Sopocie w nowoczesnej przestrzeni coworkingowej. Można w niej korzystać m.in. z dobrze wygłuszonych sal konferencyjnych, mniejszych salek w sam dla grup z zajęciami językowymi, a także stanowisk dla freelancerów, którzy dobrze odnajdują się w coworkingu.

Jeśli jednak bardziej dogodne jest dla Was skupienie się na pracy w rodzimym mieście, bez problemu znajdziecie takie wirtualne biuro poprzez wyszukiwarkę internetową.